Amazon Echo. Ułatwia życie czy ogranicza prywatność?

W pierwszej chwili wygląda na cylindryczną czarną tubę, ale to coś więcej. Wyobraźcie sobie świat, w którym mówicie do urządzeń, które was słuchają i odpowiadają. To właśnie Amazon Echo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest Amazon Echo
  • jak działa to urządzenie
  • jakie zastosowanie znajduje w codziennym życiu

Kiedy myślę o przyszłości, zwłaszcza w kwestii technologicznej, wyobrażam sobie możliwość kontaktowania z urządzeniami za pośrednictwem myśli.

Niestety, tak daleko jeszcze nie zaszliśmy.

Ale dlaczego miałbym nie pogadać z głośnikiem, skoro gadam z telefonem? W innych częściach świata już z Amazon Echo korzystają i komunikują się z nim w swoim języku. Pewnie prędzej czy później doczekamy premiery u nas. I zastanawiam się: czy bardziej się cieszyć z udogodnień, które Amazon Echo oferuje czy czuć niepokój w związku z zagrożeniami?

Wygląd

Wiecie jak wygląda wałek do ciasta, prawda? To wyobraźcie sobie coś podobnego, tylko czarne i bez tych śmiesznych rączek. A na dodatek ma na sobie dużo różnych dziurek, siedem mikrofonów, subwoofer oraz głośnik wysokotonowy.

Dzięki rozmieszczeniu tych elementów wewnątrz obudowy dźwięk usłyszymy z każdego miejsca w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy.

Tym razem nie będziecie musieli witać się z urządzeniem, jak w przypadku Google Now („Hello Google”), czas złamać pierwszą barierę. Do Echo zwracamy się po imieniu.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Wystarczy, że wywołamy naszą głosową asystentkę słowem „Alexa”. Od razu będzie gotowa na nasze komendy. Urządzenie jest cały czas w trybie czuwania i czeka, aż wymówimy magiczne słówko – możemy również wyłączyć mikrofon specjalnym przyciskiem.

Funkcje i obsługa

Oczywistą funkcją Amazon Echo jest odtwarzanie muzyki. Dźwięk, który rozchodzi się po pomieszczeniu, jest naprawdę wysokiej jakości. Plusem jest to, że możecie podłączyć swojego asystenta do dowolnego urządzenia mobilnego w waszym domu. Oprócz tego, jeśli chcecie posłuchać ulubionego podcastu, nie ma problemu.

Jeśli nie wiecie czego posłuchać – zdajcie się na Alexę. Po komendzie „Alexa, puść jakąś muzykę” (niestety, po angielsku) będziecie mogli sobie wesoło potuptać do melodii, którą wam wylosuje.

Wyobraźcie sobie też, że asystentka wyręczy was w czytaniu audiobooków. Oczywiście nie zastąpi to waszego ciepła i miłości dzieciakom przed snem, ale na pewno oszczędzi gardło.

Parametry techniczne

Dobrze, omówiliśmy częściowo, co umie nasza pomocnica. a może warto wiedzieć co jeszcze kryje się pod tą "małą czarną"? W środku znajdziemy procesor ARM Cortex-A8, 256MB pamięci RAM oraz 4GB miejsca na dysku twardym.

Za łączność odpowiadają Wi-Fi 802.11a/b/g/n oraz Bluetooth 4.

Asystentka przyszłości

Okej, dość oczywistości. Każdy z nas potrzebuje dobrego organizera – bez względu na to, czy robicie notatki w klasycznym kalendarzyku, piszecie notatki na kartkach czy wrzucacie wszystko w iCala.

Bez problemu możecie zsynchronizować waszą wirtualną asystentkę z kalendarzem Google – wystarczy, że zapytacie ją „jakie wydarzenia mamy zaplanowane?”. Jeśli będziecie musieli gdzieś dojechać, możecie się tego dowiedzieć pytając wprost, podobnie jest z korkami oraz pogodą.

Alexa, jako asystentka idealna nie będzie wymagała od was niczego więcej jak prostej komendy np. „Alexa, kup pastę do zębów”. O! I tutaj niespodzianka – listy na zakupy są świetnym przykładem. Dla członków Amazon Prime jest dostępna opcja zamawiania niezbędnych rzeczy przy wykorzystaniu Amazon Echo.

Oprócz swojej „wrodzonej” zdolności pomocy – Alexa potrafi się uczyć. Wystarczy zainstalować jedną z aplikacji dostępnych dla urządzenia – zdolna bestia, prawda? Dzięki temu możecie ją nauczyć nawet, żeby do was zadzwoniła, jeśli nie możecie znaleźć telefonu lub włączyć TV.

Oczywiście wszystkie urządzenia muszą być połączone przez Bluetooth. Ciekawą opcją jest tworzenie własnych zadań na zasadzie „jeśli powiem to, zrób to”.

Rozszerzeniem zadań naszej pomocnicy jest również pomoc domowa. Echo obsłuchuje bez większego problemu technologie SmartHome. W większości komendy dla podłączonych urządzeń kończą się na włączeniu i wyłączeniu go, ale to zawsze coś – na pewno oszczędzicie paru kroków… Czasami pilot bywa bardzo daleko.

Nie płacz kiedy odjadę

Ograniczenia, zawsze są jakieś ograniczenia! Zastanówmy się, czy warto, zaprosić Alexę do naszego mieszkanka. Hm… Mikrofony, które czuwają, czy na pewno są wyciszane, kiedy wciśniemy przycisk? Stała bezproblemowa łączność z Wi-Fi oraz dostęp do wszystkich naszych urządzeń mobilnych przez Bluetooth?

Jasne, czemu nie. Dawno nie czytałem „1984” Georga Orwella. Czas odświeżyć sobie tę lekturę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Dzień z życia śmieciarza. Kosze na śmieci pełne telewizorów, komputerów i konsol? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Jak zadbać o bezpieczeństwo danych? Poznaj 5 prostych trików

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech Skąd się wzięła telewizja? To polski wynalazek! Kochajmy zbiegi okoliczności! Wynalazki, które powstały zupełnie przypadkiem Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie?