Rosjanie skonstruowali broń palną, która sprawdzi się pod wodą. Jest niebezpieczna!

Walka pod wodą, gdzie mogłaby wystąpić konieczność użycia broni palnej, to rzadkość. Dotychczas w starciach dystansowych były stosowane harpuny lub rakiety podwodne w przypadku okrętów. Rosja postanowiła dać żołnierzom nową broń, która będzie skuteczna nad wodą, jak i pod.

© Rostec

Za konstrukcję podwodnych karabinów szturmowych ADS odpowiada rosyjska firma Rostec. Jest to broń wysoce precyzyjna, która ma sprawdzić się w różnych warunkach. W magazynku (takim samym jak w AK-47) znalazło się 30 naboi w rozmiarze 5,45 x 39 mm.

Firma wypuściła również serię pocisków specjalnie opracowanych do walki pod wodą. Oprócz tego, karabiny są wyposażone w podlufowy wyrzutnik granatów o rozmiarze 40 mm. Zasięg dokładnego celowania ADS na głębokości 5 m wynosi do 25 metrów, natomiast na głębokości 20 metrów jest to 18 m.

ADS ma zastąpić wyposażenie Specnazu z lat 70. Wówczas były to karabinki APS, które pozwalały na wystrzelenie małego harpuna na odległość ok. 30 metrów pod wodą lub 100 metrów nad wodą. Ta broń nie była zbyt precyzyjna ze względu na brak gwintowania lufy oraz małą moc.

W historii zbrojnej Federacji Rosyjskiej, a zwłaszcza podczas trwania zimnej wojny, odnotowano przykłady wykorzystywania zwierząt podczas walk podwodnych. Rosjanie, jak i Amerykanie, tresowali nie tylko lwy morskie czy delfiny, ale również belugi. Odnośnie tych ostatnich, wiadomo, że takowe przechodziły szkolenie jeszcze w 2019 roku, by służyć rosyjskiej armii. Amerykanie natomiast korzystali z wytresowanych delfinów do obrony wybrzeży Wietnamy podczas wojny.

Więcej o specyfikacji i historii ADS przeczytacie na WP Tech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Militaria:

Najnowocześniejsze czołgi świata Broń NATO. Sprzęt, którym Sojusz powstrzyma każdego wroga Katastrofa w Siewieromorsku. Co się wydarzyło w zamkniętym mieście na północy? Najdziwniejsze czołgi i pojazdy wojskowe świata Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji Ekranoplan uderzeniowy Łuń. Zabójca amerykańskich lotniskowców Japoński okręt podwodny. Działa na baterię jak w smartfonie Wojsko Izraela. Sprzęt, który latami był tajemnicą USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać Ripsaw EV3 F4 to najszybszy pojazd gąsienicowy. Każdy może go kupić Drugie życie czołgów T-34. Rosjanie sformują z nich nowy batalion pancerny Mistel – śmiercionośna jemioła. Niemiecka broń, która miała zmienić los wojny

Popularne w tym tygodniu:

Rozbrajanie bomb w komfortowych warunkach. Personalna klimatyzacja dla saperów Northrop YF-17 Cobra - zapomniany przeciwnik F-16 MSPO 2021. Rewolucyjne panoramiczne gogle noktowizyjne z Europy